Pěstování vína ve Slovinsku
Slovinsko se hned od svého osamostatnění na počátku 90. let snažilo jít cestou kvalitního zpracování hroznů, investic do technologií a to společně s velmi vhodnou geografickou polohou nese své ovoce. Důležitým faktorem jsou rovněž dlouhodobé vazby na sousední vyspělé vinařské země – Itálii a Rakousko, kde slovinští vinaři čerpali zkušenosti a inspiraci. I díky tomu se slovinská vína už řadu let významně prosazují na evropské gastronomické scéně a sbírají ocenění z prestižních vinařských soutěží.
Vinařské oblasti ve Slovinsku
Slovinsko je rozděleno do tří vinařských oblastí – Podráví (Podravje), Posáví (Posavje) a Přímoří (Primorje) a devíti vinařských regionů. Do rejstříku je zapsáno 30 000 pěstitelů hroznů a téměř všichni jsou také producenty vína. Víno se plní do lahví pouze ve 2 300 vinných sklepích, z toho 11 je větších, tzn. těch, které produkují více než 500 000 litrů vína ročně. Ve Slovinsku se vyrobí 80 až 90 milionů litrů vína ročně.
Odrůdy slovinských vín
Bílé odrůdy jsou vysázeny na 68 % celkové plochy vinic, červené na 32 % osázené plochy. V roce 2009 až 2015 proběhla nová výsadba a obnova vinic bílých odrůd. Mezi nimi převládal Sauvignon, kterým bylo v tomto období osázeno 224 ha. Z červených odrůd byla v tomto období osázena největší plocha odrůdou Refošk a sice 88 ha. Dále následuje Frankovka Modrá (59 ha) a Žametovka (56 ha). Veškerá výsadba byla provedena dohromady na ploše 1 655 ha, což je 10,5 % celkové rozlohy s vinic.
Poměr pěstování bílých a červených vín je 65 % ku 35 % ve prospěch bílého vína. Slovinští vinaři si mohou vybrat z 52 doporučených a povolených odrůd, z nichž 37 je bílých a 15 červených. Nejvíce se pěstuje Ryzlink Vlašský 14 %, následuje Refošk 9 %, Chardonnay a Sauvignon obě 8 % a Malvasia 6 %.
Vinařská oblast Podráví
Vinice
Vinice Puklavec Family Wines jsou zasazeny v kopcích kolem obcí Ljutomer-Ormož. Vynikající terroir nabízí prostor pro širokou škálu nadějných vín. Příznivé klima a mimořádně dobré složení půdy jsou nepostradatelné při výrobě jedinečných vín vinařství Puklavec, z nichž mnohé jsou doposud ručně trhány. Vinohrady s terasovitými svahy velmi přispívají ke kvalitě zdejších vín. Vína Puklavců se pěstují celkem na 1100 ha vinic, z čehož 650 vlastní přímo vinařství Puklavec. Vinice jsou rozloženy napříč více kopci regionu v nadmořských výškách v rozmezí od 250 do 350 m.n.m.
Klima
Region Podráví má mírné klima s horkými léty a studenými zimami, což je důsledkem blízkosti panonských stepí, Alp a Jaderského moře. Vinice jsou na stejné zeměpisné šířce jako slavné francouzské vinařské oblasti Bordeaux a Burgundsko. V Podráví svítí slunce v průměru přes 2000 hodin ročně. A protože většina vinic se nachází na strmých terasovitých svazích, dostává se vínům dostatek slunečních paprsků. Průměrné srážky se pohybují v rozmezí 900 až 1000 mm za rok, přibližně 550 mm srážek spadne v období od dubna do září.
Půda
Původní půda je tvořena skalnatou půdou bohatou na uhličitany, v níž převládá jíl a pískovec bohatý na vápník. Kopcovitá oblast v okolí Jeruzalemu se vyznačuje proměnlivým složením půdy. Na vrcholcích kopců a na strmých svazích je půda z velké části písčitá a měkká, zatímco v nižších nadmořských výškách a na méně strmých svazích obsahuje více jílu a není tak úrodná. Výnos na těchto půdách je tedy nižší, nicméně s vyšší kvalitou. Tráva je vysazena ve všech vinicích – jednak proto, aby pomohla zabránit erozi a také je díky ní ekologičtější správa vinic.