Jaká budou slovinská a makedonská vína ročníku 2021?

 

Vína ze Slovinska

Slovinsko zažívalo náročné jaro s mrazy ve většině oblastí, které poškodily pupeny a vedly k menšímu množství sklizených hroznů. V tuto chvíli je sklizeň ve Slovinsku ukončena, a i když jsme sklidili o 20 % hroznů méně, celková kvalita je velmi dobrá. Z našeho pohledu se prozatím krásně vyvíjí aromatika jednotlivých odrůd a věříme, že sklizeň 2021 byla co do kvality jedna z nejlepších za posledních 12 let.

Nadějné odrůdy slovinského vína 2021

Odrůdy, které vykazují mimořádně dobré výsledky, jsou Muškáty, Sauvignon Blanc, Rulandské Šedé a Rulandské Modré. Později dozrávající odrůdy jako je Ryzlink Rýnský a Šipon (Furmint) v poslední části sklizně trochu utrpěly deštěm, ale i tak očekáváme vína dobré kvality. Celkově máme všichni z dosavadních výsledků radost a těšíme se, až vína ukážeme na českém trhu.

Vína ze Severní Makedonie

Sběr hroznů v Makedonii

Sběr hroznů v Makedonii

V Severní Makedonii jsme měli extrémně horké a suché léto. Teploty nad 40 stupňů po dobu delší než jeden měsíc a žádný déšť od začátku července do poloviny září zničily 30–40 % úrody. Zejména bílé odrůdy utrpěly, a proto budou méně svěží a aromatické.

Červená vína

Červená vína vykazují dobrý potenciál, zejména v částech, kde jsme byli schopni vinice zavlažovat, očekáváme bohatá a ovocná vína s obsahem alkoholu mezi 13,5 % -14,5 %. Týká se to odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot.

Vranec

Vrcholem letošního ročníku je určitě Vranec, jehož hrozny se velmi dobře vyvíjí v horkém a suchém klimatu. Věříme, že aromatika bude mnohem výraznější a výsledná vína budou dokonale vyvážená.

Slovo na konec

My už jsme na vína ročníku 2021 natěšeni, co vy? Podrobnější report o jednotlivých odrůdách a jak se vyvíjí přineseme následující měsíce. A teď už musíme utíkat, přistály nám na skladu nové palety a s nimi několik novinek, tak je pro vás jdeme rozbalit. Tak na viděnou a na zdraví a veselou mysl!