Makedonské národní víno na šest? No přece Vranec!

Vranec z řady Instinct - Vína Ormož

Vranec je odrůda, která dává silná, aromatická, výrazně zbarvená vína, kterým jsou přisuzovány léčivé účinky. A kde že se tato odrůda vzala? Více v článku.

PŮVOD

Slovo Vranec znamená silný, černý kůň (hřebec) a víno vyrobené z této odrůdy je spojováno se sílou, potencí a úspěchem. Vranec také znamená havraní nebo černou barvu, proto je víno v Makedonii známé jako černé víno. Tato velmi stará balkánská odrůda byla hojně pěstována už ve středověku a zosobňuje charakter lidí, kteří v těchto oblastech žijí – horkokrevnost a sílu. Má se za to, že vznikla přirozeným křížením nebo v důsledku spontánních mutací. Pěstuje se také v Černé Hoře, Dalmácii, Hercegovině a Srbsku. V Makedonii je to nicméně nejdůležitější odrůda pro výrobu červeného vína.

KLIMA

Klimatické podmínky v Makedonii umožňují úspěšné pěstování této odrůdy téměř ve všech vinařských oblastech. Tuto odrůdu lze většinou nalézt v centrálních vinařských oblastech údolí řeky Vardar.

RÉVA

Odrůda Vranec je vinnou révou bujného růstu, má středně velký hozen s tmavě modrými bobulemi, jejichž slupka je bohatá na barvicí látky. Dozrává ve druhé polovině září, je náchylná na botrytidu a citlivá na mrazíky. Produkuje vína bohatá na tanin, extraktivní látky a alkohol.

BARVA a CHUŤ

Víno se vyznačuje intenzivním zbarvením. Víno je vhodné k míchání s odrůdami Merlot, Cabernet Sauvignon a Syrah, stejně jako s víny, které nemají výraznou barvu a Vranec v těchto cuvée působí jako barvířka (odrůda dobarvující víno). Makedonské víno z odrůdy Vranec má intenzivní, tmavě červenou, někdy až fialově-černou barvu. Vykazuje odrůdovou a bohatou vůni zralého ovoce. Chuť je plná, s jemnou strukturou a harmonií. Mladá vína mají světle fialovou barvu s vůní jahodového džemu a lesních plodů a výraznou tříslovinovou strukturu a pro zjemnění se nechávají zrát v dubových sudech. Když je proces zrání hotov, dává ušlechtilé, komplexní aroma sušeného ovoce, čokolády a likéru.

ZDRAVÍ

Jedinečnost tohoto vína spočívá také ve vysokém obsahu antokyanů. Antokyany jsou přírodní barviva bohatá na antioxidanty, které jsou významným aktérem v boji proti volným radikálům. Mají pozitivní vliv na srdce, redukují vysokou hodnotu krevního tlaku, posilují imunitu, zlepšují zrak a pomáhají proti únavě. Mají také protizánětlivé a antivirové schopnosti.

ZÁVĚR

Vranec je silný, intenzivní, opojný a v neposlední řadě, díky antokyanům také zdraví prospěšný. Přenese vás tisíc kilometrů na jih, do kraje slunce, kraje terasovitých vinic, do země Alexandra Velikého a bude vaším průvodcem intenzivním zážitkem. Na zdraví a veselou mysl!