Rozhovor s hlavním enologem PF Wines Mitjou Hergou

Hlavní enolog vinařství Puklavec Family Wines Mitja Herga při sběru hroznů na vinici

Ahoj Mitjo, jak to jde v poslední době?
Fajn, ale trošku rušno, to víš sklizeň:)

Minulý rok 2018 byl velmi slunečný a hrozny dosahovaly vysoké cukernatosti. Jaká se podařilo udělat vína?
Ze žluté řady JO bych vyzdvihl Šipon 2018, Žlutý Muškát 2018 a Sauvignon Blanc 2018. Ryzlink Rýnský 2018 a Chardonnay 2018 se mi jeví také velice dobře.

A co vyšší řady vín, co tam se povedlo?
Z řady Seven Numbers a Zlaté řady bych vyzdvihl Rulandské Šedé 2018. Potřebuje sice pobýt ještě několik měsíců v lahvi, ale už teď jde o skvělé víno. Furmint 7 Numbers 2018 se jeví také znamenitě a na začátku listopadu už by mohl být ve výborné kondici. Věřím, že když se bude i nadále vyvíjet takto dobře, máme šanci opět na přední umístění na Decanteru 2020.

Myslíš že by znovu mohla padnout zlatá či dokonce platinová medaile, jako tomu bylo u Furmintu 7.no 2015?
Mitja se potutelně usmívá. 🙂 pozn. redakce

Co chystáte nového v nabídce?
V roce 2018 se velmi dařilo Chardonnay, a tak řadu 7 Numbers rozšíříme i o tuto odrůdu. V polovině září jsme jej nalahvovali a v prosinci už by nám mohlo začít odkrývat všechen svůj potenciál. Je to velké víno s plným tělem a hutnou strukturou. A v říjnu/listopadu potom uvedeme zcela novou značku Instinct. Bude se jednat o vyšší řadu červených vín z Makedonie. Jako první uvedeme pod černou etiketou Cabernet Sauvignon 2017, velké víno které zrálo v dubovém sudu.

A co rok 2019, jak se jeví hrozny?
Hrozny se jeví skvěle. Sběr byl letos později a teploty byly ke konci srpna chladnější a to svědčí aromatickému potenciálu vín. Myslím že by to mohla být srovnatelná, ne-li lepší sezóna, jako ta předešlá. Ale nechme se překvapit:).

Děkujeme za rozhovor a přejeme šťastnou ruku!
Díky i vám a věřím že si v Česku naše vína budou získávat stále větší přízeň!